Uluru je v podstatě jen obyčejný kámen. Je ale vyšší než Eiffelova věž a váží přes milion tun

Přidat na Seznam.cz

V srdci australského vnitrozemí se z téměř dokonalé rovinatosti erodované krajiny tyčí masivní blok červeného pískovce. Tento obr zvaný Uluru nebo Ayer’s Rock je monolit vyšší než Eiffelova věž, čímž se z něj stala jedna z největších “skal” na světě a jedno z nejpodivnějších míst na Zemi.

Obyčejný, ale hodně velký kámen

Vyšší než Eiffelova věž a vážící přes 1 milion tun Uluru je nepopiratelně obrovský. S výškou 863 metrů, délkou 3,6 km a s obvodem téměř 10 kilometrů mají mnozí za to, že se jedná o největší skálu na světě. Pravdou je, že zatímco skály, které Uluru obklopovaly, erodovaly, Uluru vše ustál a stal se největší přežívající monolitickou skalní strukturou.

Uluru může být i nejslavnější skála na světě, ale navzdory obecnému vnímání není nejvyšší. Mount Augustus se nachází ve státě Západní Austrálie a je největší skálou na světě, přibližně dvaapůlkrát větší než Uluru. Ovšem pokud jde o to, jaký “kámen” je největší, pak Uluru vyhrává. Určujícím rozdílem je jejich označení jako monolit. Uluru je největší monolit na světě. Mount Augustus naopak obsahuje různé typy hornin.

Uluru je ve skutečnosti ještě mnohem větší

To, co uvidíte, když dorazíte do srdce australského vnitrozemí, vás možná ohromí, ale ve skutečnosti neuvidíte ani polovinu Uluru. V podzemí se skála rozprostírá ještě minimálně 2,5 km. Vědci se domnívají, že Uluru se datuje k vytvoření australského kontinentu. Tlak vody proměnil písky v pískovec, který vytvořil Uluru, který známe dnes. Pro tamní domorodce je tento kámen navíc posvátný a hraje důležitou roli v mytologii.

zdroj: Travel Triangle, Uluru tour Australia, Earth Observatory