Dům Happy Rizzi stojí na troskách vévodského paláce. Psychedelická barevná stavba leží v Německu

Přidat na Seznam.cz

Tuto barevnou budovu v německém Braunschweigu postavil v roce 2001 německý architekt Konrad Kloster a vyzdobil ji americký popový umělec James Rizzi. Budova se nachází na troskách starobylého statku vévodského paláce, díky čemuž je významnou historickou památkou.

Happy Rizzi House (Rizzihaus) v Brunswicku je světovým mistrovským dílem architektury inspirované kresleným filmem, zasazeným do srdce klidné německé historické čtvrti. Happy Rizzi House, stojící v příkrém kontrastu s okolním starým světem, je vizí newyorského popového umělce Jamese Rizziho a architekta Konrada Klostera. Struktury představující Rizziho styl jsou zdobeny divokými tvary a tvářemi zbarvenými do jasně růžové, žluté a zelené barvy připomínající hudební video z 80.

Psychedelický shluk budov nebyl v okolním městě okamžitým hitem, protože barevná kakofonie vysokých budov je v přímé vizuální opozici jak k obchodní čtvrti na jedné straně, tak ke staré evropské architektuře na straně druhé. Nicméně obličeje s nerovnoměrně kulovitýma očima (které jsou také okny) se staly přijímány jako jedinečná a důležitá součást krajiny, která působí jako neoficiální hranice mezi dvěma částmi města, které se místo rozprostírá.

Bohužel Rizzi zemřel v roce 2011, ale Happy Rizzi House, stejně jako jeho největší dílo, zajišťuje, že jeho mimozemská vize světa bude žít po mnoho let.

zdroj: Atlas Obscura, Unusual Places, Stunning Places