Zlato po staletí nemění svoji kupní sílu

Přidat na Seznam.cz

Bezpečný přístav, do nějž se uchylují drobní i velcí investoři zejména v nejistých dobách. Zlato je odnepaměti vnímáno jako výtečná ochrana úspor. Obrovských výnosů se od něj typicky nedočkáte, avšak pomůže vám ochránit úspory před inflací a znehodnocením peněz s minimálním rizikem.

Zlato je aktivum prověřené tisíciletími. Jde o zcela bezpečnou investici, která vás nijak nepříjemně nepřekvapí. Nekupuje se na pár týdnů nebo měsíců, investovat byste měli dlouhodobě. Právě proto se využívá k uchování majetku pro další generace, případně k ochraně peněz před riziky doby.

Chová se jinak než akciový trh

Zlato je v mnoha ohledech specifické. Nelze ho libovolně vyrobit, jeho zásoba na Zemi je omezená, proto nemůže být cena regulována žádnými centrálními bankami. Zlato je přitom věčné, neopotřebovává se, nekoroduje, je skladné.

Vyznačuje se úplně jiným chováním než další investiční příležitosti. Typicky například platí, že když akciový trh padá, hodnota zlata roste. I tohle je důvod, proč by mělo tvořit součást každého investičního portfolia, pomůže ho lépe diverzifikovat.

V současnosti se nebojte do zlata uložit více peněz

Podle starého židovského pravidla byste měli mít třetinu úspor v nemovitostech, třetinu v akciích a třetinu ve zlatě. Dle odborníků je dobré si ve zlatě běžně držet 5 až 15 procent peněz, v dobách krizí je vhodné toto procento navýšit.

Právě loni začali investoři zlaté slitky a mince skupovat ve velkém, neváhali do něj dát až 80 % svých úspor. Vzhledem k rafinériím uzavřeným kvůli koronaviru a vysoké poptávce byl na trhu dokonce nedostatek zlatých slitků. Nyní jsou ale opět dostupné, takže i vy máte příležitost nakoupit své investiční zlato.

Pamatujte, abyste si mohli užívat všech výhod investičního zlata, je nutné ho nakoupit ve fyzické podobě. Chtějte mít slitky a mince skutečně doma, ne uložené někde v bance. Certifikáty o vlastnictví zlata, akcie zlato těžících společností ani zlaté šperky nejsou vhodným investičním nástrojem.

Zdroj foto: GoodHead4Media/pixabay.com