Blue Hole je největší mořská díra na světě. Dokonce je snadno rozpoznatelná z vesmíru

Přidat na Seznam.cz

Blue Hole, která je snadno rozpoznatelná z vesmíru, někdy známá jako Velká modrá díra, je jedním z nejznámějších potápěčských míst v Belize. Potápěče sem přitahuje příležitost potápět se v křišťálově čistých vodách a vidět nespočet druhů mořského života.

Největší mořská díra na světě

Jak uvádí web Travel Triangle, Blue Hole je největší mořská díra na světě. Odborníci ji také propagují jako nejnebezpečnější místo na světě. V této oblasti musí být každý opatrný, v minulosti si Blue Hole totiž vyžádala životy mnoha potápěčů. Belize Blue Hole má téměř dokonale kruhový tvar, který měří 300 metrů napříč a je 108 metrů hluboká.

Většina mořských děr, stejně jako Belize Blue Hole, byla vytvořena na konci poslední velké doby ledové asi před 10 000 lety, uvádí web Chabil Mar Villas. Potápěči zde mohou prozkoumat tisíce stalaktitů, které vznikly, když Blue Hole byla nadzemní řadou jeskyní. Dnes je ale tato mořská díra tak obrovská, že je vidět i z vesmíru.

Domov útesových žraloků

Mořský život v těchto oblastech zahrnuje žraločí mláďata, obří kanice a několik druhů útesových žraloků, jako je žralok Perezův a žralok černocípý, píše web Belize. V roce 1836 Charles Darwin na své cestě kolem světa na palubě lodi HMS Beagle navštívil i Belize Barrier Reef a prohlásil jej za „nejpozoruhodnější korálové útesy“ v celém Karibiku.

Belize Blue Hole se ale proslavilo až v roce 1971, kdy toto místo navštívil legendární mořský biolog a podmořský průzkumník Jacques Cousteau. Cousteau toto místo pak označil za jedno z 10 nejlepších potápěčských míst na planetě.

zdroj: Belize, Chabil Mar Villas, Travel Triangle