Brøndby Haveby: Na předměstí Kodaně v Dánsku najdete opravdu zvláštní zahrady. Mají zvýšit interakci mezi sousedy

Přidat na Seznam.cz

Domy Brøndby Haveby jsou ideálním místem pro útěk z rušného města. Zajímavé na nich jsou ale zahrady, které nemají typický obdélníkový, případně čtvercový tvar. Domy totiž obklopují nádherné, souměrné a pravidelné kruhy.

Domy v Brøndby Haveby

Domy v Brøndby Haveby mají kolem sebe velké dvory, které poskytují útočiště od hlučného a hustě obydleného města. Poskytují příležitost k pěstování rostlin a plodin, a zároveň umožňují těm, kdo v nich bydlí, lepší sousedské vztahy, protože zahrady si jsou velmi blízké, píše web Bored Panda. Myšlenka těchto zahradních kruhů je jednoduchá: zvýšit sociální interakci mezi těmi, kdo si zahrady pronajímají.

Architekt měl chytrý plán

Toto konkrétní uspořádání nebylo zvoleno náhodou. Architekt, který navrhl „zahradní město“, řekl, že myšlenkou kruhů bylo zvýšit sociální interakci mezi nájemníky, píše web Demilked. Zahradní město bylo postaveno v roce 1964, a Erik Mygind, architekt tohoto města, který přišel s kruhovým designem, se pravděpodobně inspiroval uspořádáním typických skandinávských vesnic, které pocházejí z 10. století.

Z letadla město připomíná dílo mimozemšťanů

Pokud se městem projdete po zemi, pravděpodobně vám nebude připadat nijak výjimečné. Dost možná si ani nevšimnete zahrad, které tvoří kruh. Jeho pravou krásu totiž odhalíte až ve vzduchu, píše web Lonely Planet. Perfektní kruhy totiž opravdu připomínají díla „mimozemšťanů“, jako jsou například dokonalé kruhy v obilí.

zdroj: Lonely Planet, Bored Panda, Demilked