Casa Mila (La Pedrera) v Barceloně je jednou z nejpodivnějších budov v celém světě. Nyní je zapsána na seznamu UNESCO

Přidat na Seznam.cz

Casa Mila (La Pedrera) je po katedrále Sagrada Familia jednou z nejznámějších budov v Barceloně. Tato katalánská modernistická stavba je známá jako Gaudího poslední civilní dílo, které dokončil v roce 1912. Ve své době byla Casa Mila jednou z nejneobvyklejších staveb díky netradiční kamenné fasádě a kovaným balkonům.

Historie budovy

Příběh tohoto domu začíná jako příběh každé obytné budovy. Manželé Milà se rozhodli postavit si dům na svém pozemku o rozloze 2 000 m2 na vznešeném bulváru Passeig de Gracia. Měl to být výjimečný dům, který vynikne v moderní čtvrti Eixample.

Abyste mohli postavit výjimečný dům, potřebujete výjimečného architekta. Manžel, Pedro Milà, slyšel o Gaudím, velmi úspěšném a inovativním architektovi. Ten právě přestavěl dům jednoho bohatého muže, Casa Batlló, který se nacházel ve stejné ulici, jen o několik set metrů dál. Milà si Gaudího na místě najal a nechal ho navrhnout dům. Stavba domu začala v roce 1906 a byla dokončena o čtyři roky později.

Město Barcelona prohlásilo Casa Milà za architektonické umělecké dílo hned po jeho dokončení. V roce 1984 byla Casa Milà jako první stavba 20. století zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Lomový dům

„La Pedrera“ znamená „lom“. Tuto přezdívku získal dům Casa Mila kvůli své neobvyklé konstrukci. Velké kamenné desky fasády byly nejprve připevněny a poté opracovány kameníky. A fasáda tak svými nepravidelnými tvary také připomíná lom. Průčelí domu vypadá jako pevná skála, kterou rozbíjejí jen vlnovky a ornamenty vytlučené ze železa. Světlý kámen a jinak bezbarvá fasáda této budovy ji odlišuje od všech ostatních Gaudího děl a dodává jí velmi expresionistický vzhled.

Dům se skládá ze dvou částí, které spojuje pouze fasáda, přízemí a střecha. Každá z nich má vlastní nádvoří a vchod. Zakřivená fasáda je jedinečným příkladem organické architektury. Stojí v kontrastu k budově Casa Batlló s barevnou a hravou fasádou. Gaudí se při navrhování této budovy záměrně soustředil na formu a konstrukci, používal jen velmi málo barev a ponechával materiály přírodní.

Interiér Casa Milà

Přelomové byly i konstrukce použité v interiéru Gaudího domu. Dům má přirozený ventilační systém, díky němuž není nutné používat klimatizaci. V Gaudího plánech byl také zahrnut výtah, který však byl do bytového domu instalován až mnohem později.

Barvy a přírodní oblé tvary zdobí nádvoří. Schody vedoucí ke vchodům do bytů se vinou podél zdí. Gaudí navrhl Casa Mila výhradně s přírodními tvary, takže zde téměř nenajdete pravý úhel. Kromě nádvoří můžete navštívit také byt ve stylu moderny z počátku 20. století.

Belletage (česky „krásné patro“) bylo původně vyhrazeno majitelům, nájemníci a zaměstnanci bydleli v horních patrech. Dnes se v Belle Floor nachází Muzeum umění Fundació Catalunya – La Pedrera.

Vnitřní stěny Casa Mila lze bez větší námahy přemisťovat, což umožnila betonová a ocelová konstrukce, která nevyžaduje nosné stěny, podobně jako je to dnes běžné u moderních kancelářských budov.

Casa Mila je právem jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Barceloně. Vstupenky byste si proto měli rezervovat předem, protože čekací doba u pokladen je často velmi dlouhá.

Zdroj: Barcelona