Chrám Vasila Blaženého: Historická památka vypadá jako z pohádky

Přidat na Seznam.cz

Mezi moderními domy jen stěží najdeme architekturu plnou různých barev a tvarů, která spíše připomíná pohádkové sídlo. Přesto jich ale pár existuje, a jednou z nich je chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Rusku.

Historie

Chrám byl postaven v letech 1555 – 1561, kdy dal příkaz k jeho postavení Ivan Hrozný. Tehdy byl postaven především jako připomínka vítězství nad kazaňským chánem, co mají ale jednotlivé stavby symbolizovat, je záhadou. Podle některých připomíná chrám nebeský Jeruzalém, jiní si myslí, že se jedná o spojení Ruska s Evropou a Asií.

Uspořádání

Když byla ve středověku většina domů dřevěná, byl postaven tento impozantní chrám. Ten je postaven na velkém sklepě, který sloužil nejen jako úschovna kostelních předmětů, ale také si zde tehdejší šlechta a bohatí občané uschovávali své bohatství.

9 propojených kaplí může vypadat na první pohled chaoticky, ovšem vše má geometrické uspořádání. Každá kaple má jinou výzdobu, ta nejvyšší je ve středu, a dohromady symbolizují jednotlivé dny bojů o Kazaň.

Architekt

Není přesně známo, kdo toto impozantní dílo vytvořil, existuje totiž celá řada teorií. Tou nejpravděpodobnější je, že chrám vytvořil Postnik Jakovlev. Ke chrámu i jeho architektovi se ale váže zajímavá pověst, podle které dal car onomu architektovi vypíchnout oči ihned poté, co byla stavba dokončena. Důvod byl prostý – architekt tak už nikdy nemohl vytvořit obdobné dílo.

Chrám přežil i velké nepřátele

Během válek byl chrám hned několikrát málem zničen. Jako první se o to měl pokusit Napoleon I. Bonaparte, který chtěl roku 1812 dobýt Moskvu. Když chtěl při odchodu z chrámu odejít, měl v plánu ho vyhodit do povětří. Rozbušky ale namokly a chrám zůstal nedotčen. Dnes už je chrám zapsán do světového dědictví UNESCO a je pravidelně využíván k církevním účelům.

zdroj: sokujiciplaneta, epochaplus, stoplusjednicka