Japonský ostrov Hashima je opuštěná betonová džungle. Kdysi ostrovní město horníků bylo místem teroru vězňů

Přidat na Seznam.cz

Hashima je malý japonský ostrov ležící asi 15 km od přístavu Nagasaki. Svým tvarem a hustě zastavěnou malou plochou připomíná obrovskou bitevní loď, díky tomu je známá také pod japonským názvem Gunkanjima (v překladu ostrov bitevních lodí).

Ostrov je znám jako významný uhelný důl, který zde byl objeven roku 1887. O tři roky později ostrov koupila společnost Mitsubishi a pustila se do budování budov pro ubytování armády dělníků. Roku 1916 byla na ostrově postavena první železobetonová budova v Japonsku, šlo o sedmipatrový hornický bytový dům, poté následovala škola, školka, nemocnice, komunitní centrum a další zařízení pro zábavu horníků a jejich rodin. 

Ostrov vězňů

Budovy byly postaveny korejskými a čínskými vězni, kteří zde byli nuceni pracovat od roku 1930 až do konce druhé světové války. Lidé zde pracovali ve velmi tvrdých podmínkách, někteří z nich se nikdy nedostali domů. Odhaduje se, že na následky podzemních nehod, vyčerpáním a podvýživou zde zahynulo na 1300 dělníků. Přeživší proto ostrov nazvali „vězeňským ostrovem“ nebo dokonce „pekelným ostrovem“. Na ostrově bylo koncentrováno obrovské množství lidí, v jednu dobu zde bylo až 5300 osob. Při přepočtu na nevelkou plochu tak měl každý pouze 1,5 metru prostoru.

Sídlo padoucha z Jamese Bonda

Nyní je však ostrov Gunkanjima již 40 let opuštěný. V průběhu let místo chátrá a to mu dodává ponurou atmosféru. Ne nadarmo si jej vybral sám představitel Jamese Bonda Daniel Craig do filmového trháku Skyfall, ostrov zde figuruje v legendárním souboji se záporákem Raoulem Silvou, který se zde ukrývá.

Prohlídka ostrova

Veřejnost se na ostrov Hashima může dopravit od roku 2009 vyhlídkovou lodí. Prohlídka s japonsky mluvícími průvodci trvá asi 45 minut, ale kvůli riziku zřícení se nedostanete k budovám příliš blízko. Alternativou pro vás může být prohlídka digitálního muzea Gunkanjima v Nagasaki. Tam se dozvíte spoustu informací o ostrově, díky simulaci si můžete vyzkoušet také cestu funkční důlní šachtou. Digitální instalace vám povypráví také o aspektech života na ostrově prostřednictvím svědectví a fotografií. 

Zdroj: The Sun, The Little House of Horrors, Nagasaki Travel