Jedna z nejmorbidnějších turistických atrakcí světa. V Kapucínských katakombách je 8 000 těl vystavených jako exponáty

Přidat na Seznam.cz

Na Sicílii, kde byl vztah mezi živými a mrtvými vždy silný, město Palermo hostí jednu z bizarnějších a morbidnějších turistických atrakcí světa. Dveřmi kapucínského kláštera, který zvenku vypadá jako každá jiná budova, mohou návštěvníci sestoupit do velkých kapucínských katakomb.

Kapucínské katakomby

Ze všech katakomb na světě, od Salcburku po Paříž, žádná není tak strašidelná jako sicilská Catacombe dei Cappucini (Kapucínské katakomby). Strašidelný prostor vznikl již koncem 16. století, a původně měli být „obyvateli“ jen věřící muži. Jakmile se objevily zprávy o mumifikačních procesech probíhajících v prostoru, místní občané si chtěli vysloužit místo posledního odpočinku v těchto místech také, píše web CNTraveler.

Výsledkem je, že podzemní hrobky nyní obsahují kolem 8 000 těl rozdělených do samostatných chodeb, včetně jedné pro náboženské osobnosti, jedné pro muže, jedné pro děti a dokonce jedné pro panny. Mrtvoly jsou vystaveny jako muzejní exponát, uspořádané do groteskně realistických sloupků. Pokud to váš žaludek snese, návštěva kapucínských katakomb v Palermu je rozhodně něco, co byste měli zvážit. Vystaveny jsou stovky více či méně mumifikovaných mrtvol.

Katakomby nejsou jen turistická atrakce

Mumie v kapucínských katakombách představují mimořádný vědecký a historický zdroj. Z mumií mohou vědci získat spoustu vědeckých údajů o lékařských problémech a také o tom, jak žili lidé té doby, píše web Wonders of Sicily. Nejstarší mrtvola v děsivé sbírce je mrtvola Silvestra da Gubbia, mnicha, který zemřel v roce 1599.

Jednou z posledních pohřbených byla Rosalia Lombardo, která byla v roce 1920 nabalzamována pouze dvouletá. Díky balzamovacímu postupu vypadala Rosalia tak dobře, že byla přezdívána „Šípková Růženka“. Balzamovací procedura, která byla ztracena po celá desetiletí, sestává z formalinu, který zabíjí bakterie, alkoholu, aby tělo vysušil, glycerinu, kyseliny salicylové, a solí zinku, píše web Atlas Obsura.

zdroj: CNTraveler, Wonders of Sicily, Atlas Obsura