Letohrádek Mitrovských: Historický klenot mezi brněnskými paneláky 

Přidat na Seznam.cz

Letohrádek Mitrovských je pozdně barokní zámeček. Zatímco dříve stával obklopen rozsáhlou zahradou s oranžérií a skleníkem, ve kterém se pěstovaly ananasy, dnes je kolem malý park a množství paneláků. I přes veškerá příkoří si však zachoval svou noblesu a dnes je oblíbeným výletním místem Brňanů. 

Stopa zednářů na Moravě 

Letohrádek nechal postavit hrabě Antonín Arnošt Mitrovský. Stavba byla zahájena v roce 1779 a skončila během roku 1794. Vzhledem k tomu, že v sousedství stál skleník na pěstování dříve exotických ananasů, právě toto ovoce se stalo jedním ze znaků této památky. Stačí zvednout oči a uvidíte dekorativní ananasy na střeše. 

Zajímavostí je, že hrabě Antonín podporoval vzdělání a byl vášnivým milovníkem umění. Jeho činorodost ho nakonec dovedla k aktivnímu působení v zednářské lóži knížete Salma. Tato lóže byla především aristokratická a její členové projevovali zájem o ezoterické nauky. Traduje se, že v centrálním freskovém sále letohrádku mohou zasvěcení i dnes rozpoznat tajuplné zednářské symboly. 

Stržený skleník, školka a betonová džungle 

S letohrádkem to šlo z kopce už na konci 19. století. V jednu dobu se v něm hrálo divadlo a pořádaly se v něm i nejrůznější bály a tancovačky. V roce 1883 v něm dokonce fungovala školka, která v něm provozovala činnost až do 60. let 20. století. Právě v té době došlo k velké úpravě zahrady, která se proměnila v menší parčík. Také se přistoupilo ke stržení skleníku a dalších budov v zázemí. Aby toho navíc nebylo málo, kolem letohrádku postupně začaly růst paneláky a mezi lety 1978 až 1987 byla přistavěn sál, který se skrývá pod nynější terasou.  

I přes všechny nešetrné zásahy se však jedná o oblíbené místo nevěst a o vyhledávaný výletní cíl. A taky aby ne, když se v něm každý rok koná nespočet atraktivních výstav pro dospělé i pro děti. Až tedy někdy zabloudíte k brněnskému výstavišti, mějte oči na stopkách. Historický letohrádek totiž mezi paneláky jen tak někde neuvidíte. 

Zdroj: redakce, Letohrádek Brno