Machův včelín v Krušlově: Okouzlí vás detailní dřevořezbou, malbou a láskou ke včelám

Přidat na Seznam.cz

Že jste si udělali nedávno výlet na hrad nebo zámek, to snad nikoho nepřekvapí. Už jste ale někdy uvažovali o tom, že se pojedete podívat na včelín? Pokud ne, skvělou příležitost ke změně nabízí Machův včelín v Krušlově, který vás ohromí nejen svým rozsahem, ale i dokonalou prací s barvami a dřevem. Stačí se vydat na Strakonicko a budete mít postaráno o velmi zajímavý program.

Životní dílo samouka, řezbáře Josefa Macha

Krušlovský včelín, jak se mu také často říká, je dílem pana Josefa Macha, který se díky svému koníčku postaral nejen o český, ale i o středoevropský unikát. Rozsáhlá dřevěná stavba, kterou zdobí nespočet dřevořezeb a malůvek, v sobě ukrývá 65 výtvarně zpracovaných úlů, které prozrazují velkou lásku ke včelám. Součástí interiérů je pak i ručně vyřezávaný dřevěný nábytek. Včelín začal vznikat v roce 1948 a projekt trval celé 4 roky.

Lidová architektura a připomínka osobností z regionu

Z exteriéru včelína je jasně poznat, že se pan Mach inspiroval lidovou architekturou, která je pro tento kraj typická. Další prvky zase připomínají známé osobnosti, které se zabývaly včelařstvím. Nouze ve výzdobě však není ani o některé z našich známých památek. Kdo bude dostatečně bystrý, ten si na různých místech všimne i dřevěných včel, které odpočívají na různých kusech nábytku. Rozhodně je jisté, že si z návštěvy tohoto místa odvezete domů velmi příjemný zážitek.

Zdroj: Krušlovský včelín, Šumava