Velká mešita v Djenné je největší stavba postavená z hlíny
Velká mešita v Djenné v dnešním Mali je jedním z divů Afriky a zároveň jednou z nejunikátnějších náboženských staveb na světě. Je to také největší stavba postavená z hlíny na světě. Její monumentalitu zažijeme už z dálky, protože zastiňuje město Djenné.
Velká mešita byla jednou z nejdůležitějších staveb ve městě
Djenné bylo založeno mezi lety 800 a 1250 n. l. a vzkvétalo jako velké centrum obchodu, vzdělanosti a islámu, který se zde praktikoval od počátku 13. století. Brzy poté se Velká mešita stala jednou z nejdůležitějších staveb ve městě především proto, že se stala politickým symbolem. V průběhu staletí se Velká mešita stala epicentrem náboženského a kulturního života Mali a komunity v Djenné.
Velká mešita, kterou vidíme dnes, je její třetí rekonstrukcí, dokončenou v roce 1907. Podle legendy byla původní Velká mešita postavena pravděpodobně ve 13. století, kdy se král Koi Konboro – šestadvacátý panovník města Djenné a jeho první muslimský sultán (král) – rozhodl použít místní materiály a tradiční konstrukční techniky k vybudování místa muslimského kultu ve městě. Následovníci krále Konboro a vládci města přistavěli k mešitě dvě věže a hlavní budovu obehnali zdí. Areál mešity se v průběhu staletí dále rozšiřoval a v 16. století se na ochozy mešity vešla polovina obyvatel Djenné.
Jedny z prvních evropských zpráv o první Velké mešitě pochází od francouzského cestovatele Reného Caillié, který o stavbě podrobně psal ve svém cestopisu Journal d’un voyage a Temboctou et à Jenné (Deník z cesty do Timbuktu a Djenné). Caillié cestoval do Djenné v roce 1827 a byl jediným Evropanem, který památku viděl před jejím zřícením.
Stavby z cihel a bláta, jako je Velká mešita, vyžadují pravidelné a často každoroční omítání. Pokud se omítání neprovádí, dochází v období dešťů k rozpadu vnějšího pláště staveb. Na základě Cailliéova popisu se jeho návštěva pravděpodobně shodovala s obdobím, kdy mešita nebyla několik let omítnuta a několik období dešťů pravděpodobně smylo veškerou omítku a opotřebovalo hliněné cihly.
Současný stav Djenné zdůrazňuje složitou síť faktorů, které ovlivňují světové dědictví: ozbrojený konflikt a občanské nepokoje, ohrožení životního prostředí, rozvoj měst a nedostatečná spolupráce mezi agenturami, to vše může podkopat osud památek, jako je Velká mešita.
zdroj: Elle Decor, BBC, Khan Academy