Tajemná Černá Hora – dovolená na pláži nebo divočině je jako v pohádce

Přidat na Seznam.cz

Černá Hora – dovolená v této zemi je jako kufr plný tajemství: otevřete ho a najdete další hádanky. Pláže jsou tu pro každého, hory pro vytrvalé.

Je to země, kde už 800 let zuří války s přestávkami na svatby a pohřby. V Černé Hoře řeky vyhloubily kaňony tak hluboké, že se obloha nad hlavou zdá být pouhou iluzí. Mosty přes ně spojují křesťany a muslimy, židy a ortodoxní křesťany.

Černá Hora – dovolená s nádechem historie

Vlna dějin zaplavila pobřeží pádem slovanských herzogů, osmanských baštýřů, benátských dóžat, evropských císařů, diktátorů a demokratů. Každý zde zanechal část své duše. Státy padly, ale černohorská města se pevně držela skály a nezhroutila se. Ani zemětřesení je nesrazilo do moře.

Dnes mnozí chtějí obdivovat poklady této země. Není divu, že několik let po referendu, které v roce 2006 přineslo Černé Hoře nezávislost, ji Světová rada cestovního ruchu vyhlásila za nejrychleji rostoucí turistickou oblast na světě, uvádí Wikipedie. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč je Černá Hora pro dovolenou vysněnou destinací.

Černá Hora, hurá na pláže

Přestože 90 % území země je hornaté, většina turistů na dovolenou do Černé Hory přijíždí za pobřežím. Prohlédnete si jediný středomořský fjord – Kotorský záliv, který vznikl prolomením moře mezi horskými kotlinami – a několik mimořádně malebných historických měst a pláží, píše magazín Discover-montenegro. Ta v Tivatu je známá pro svůj písek s léčivými účinky, ta v Kalardově pro své drobné, hladké vápencové oblázky. Navštívit můžete také největší jadranskou pláž, 13 kilometrů Velkou pláž (Ulcinj), Ada Bojana na malém ostrově, kde jsou kempy, restaurace a pláž pro naturisty, nebo malou pláž v Sutomore. Zní to jako pohádka? Přesně taková je Černá Hora. Dovolená zde má kouzelnou atmosféru.

V malé Mirovici, hned za obchodem, si můžete sednout pod nejstarší strom v Evropě. Olivovník ve Staré Maslině je starý více než 2000 let a má kmen o obvodu téměř 10 metrů, který čas rozřezal na tak silné plátky, že se zdá, že z něj roste les, nikoliv jediný strom. Místní obyvatelé věří, že když budete jíst jeho plody společně – půlku pro sebe a půlku pro toho, s kým se hádáte, nastane harmonie. Možná proto se Srbové a Černohorci dokázali rozejít bez boje?

Černá Hora – dovolená v divočině

Primorska Planinarska Transverzala je 120 km dlouhá turistická trasa značená červenými kruhy, po které se můžete vydat z Durmitoru přes Bjelasicu, Prokletije do Ornejského průsmyku a Veruše. Vyplatí se také sjet do Tary, nejhlubšího kaňonu v Evropě, jehož stěny sahají téměř 1300 metrů nad hladinu vody a místy se sbíhají tak těsně, že je možné je přeskočit.

Můžete se také vydat na delší výlet do Bjelasice a putovat mezi travnatými polnostmi a horskými jezery. A z Njeguši, rodiště Petara II Petroviče, nejslavnějšího básníka, vládce a tvůrce moderní Černé Hory, můžete jet 25 km po nejprudší serpentině v Evropě do Kotoru, s Bokijským fjordem po levé i pravé straně. Závratě zaručeny!

Zdroj: OutdoorForum, Wikipedia.org, Discover-montenegro