Mendenhallovy ledové jeskyně staré 3000 let. Dobrodruzi k nim mohou připlout na kajaku, ale dá se k nim dojít i pěšky

Přidat na Seznam.cz

Ledové jeskyně uvnitř ledovce Mendenhall u aljašského města Juneau nejsou snadno přístupné. Kdo je chce vidět osobně, musí k ledovci nejprve doplout na kajaku nebo se k němu vydat po ledu. A proč jsou tyto jeskyně úchvatné?

Jeskyně vznikly díky tisíce let starému ledovci

Mendenhallův ledovce je 21 km dlouhý ledový příkrov, který vznikl asi před 3000 lety. Vzhledem k rychlosti ústupu ledovce se ledové jeskyně vytvořily táním ledovce a prouděním vody kolem boku ledovce. Tato roztátá voda protéká pod ledovcem a skrz něj a pravidelně vyhloubí nové jeskyně. Jak ústup ledovce pokračuje, jeskyně se hroutí a mizí. Ačkoli zvenčí můžete vidět pouze bílou barvu ledovce, uvnitř jsou všechny ledovce ze své podstaty jasně modré. Tato barva, důvěrně známá jako ledovcová modř, je výsledkem vytlačování vzduchu ze zmrzlého ledu a sněhu.

Jak se dostat k Mendenhallovým ledovým jeskyním

Jeskyně je možné navštívit samostatně nebo s průvodcem. Obojí má svá pro a proti, ale bezpečnost je určitě otázkou, kterou je třeba při návštěvě zvážit. Kudy tedy k jeskyním?

Přes jezero Mendenhall

Ačkoli oba způsoby jsou krásným a naprosto přijatelným způsobem, jak se k jeskyním dostat, použití jezera pro přístup k západní straně ledovce má něco do sebe. V létě to vyžaduje solidní hodinu či více pádlování přes chladné ledovcové jezero od veřejného přístupového místa k pláži na západní straně ledovce. V zimě se můžete přes jezero vydat pěšky.

Přes stezku West Glacier Trail

Pokud pádlování není váš šálek čaje, můžete se rozhodnout pro variantu po souši. Přístup k ledovým jeskyním výhradně pěšky je možný po stezce West Glacier Trail. Výchozí bod této túry začíná na stejném parkovišti jako přejezd přes jezero. Nenechte se zmást, jak stezka pokračuje dál, je stále náročnější s intenzivními stoupáními, která jsou často mokrá a kluzká a pokrytá kameny a blátem. Na některých místech této části stezky je volné vodicí kovové lano, které pomáhá ve stoupání. V tomto místě stezky a dále není stezka zřetelně vyznačena. Nakonec ale dojdete na vyhlídku nad ledovcem, kde stezka West Glacier Trail oficiálně končí. Musíte pokračovat dál bez značení, škrábat se a klouzat dolů v blízkosti ledovce.

Při návštěvě dodržujte bezpečnostní pravidla

Ať už se rozhodnete navštívit Mendenhallovy ledové jeskyně jakkoli, bezpečnost by měla být prioritou. Neustále se měnící podmínky ledovcového prostředí činí návštěvu těchto míst vzrušující i nebezpečnou. V létě můžete očekávat kapající vodu, rychle tekoucí proudy, padající kameny a nestabilní podklad.

Navíc mějte na paměti, že počasí na Aljašce se neustále mění a může se stát, že na začátku vaší cestu bude svítit slunce a během hodiny se ocitnete na dobrodružné cestě v mokru a chladu.

To znamená, že byste s sebou měli mít vždy správné vybavení. Nezbytná je výbava do deště, včetně bundy a kalhot. Ujistěte se, že vaše boty jsou nepromokavé a zateplené a vezměte si náhradní ponožky.

Pokud jste plánovali cestu za dobrodružstvím, pak jsou tyto jeskyně tím pravým!

Zdroj: DivergentTravelers