Morskie Oko je nejkrásnějším jezerem v Polsku. Najdete ho v Tatrách. Podle pověsti je jezero spojeno s Baltským mořem a v jeho hlubinách žije příšera

Přidat na Seznam.cz

Jedním z nejlepších míst v Tatrách je Morskie Oko. Toto nádherné jezero se nachází v Tatranském národním parku a je největším jezerem v tatranském regionu. Nejvyšším vrcholem tyčícím se nad Mořským okem jsou Rysy.

Poloha a okolí

Morskie Oko, jezero o rozloze 35 hektarů, se nachází hluboko v Tatrách, v nadmořské výšce 1 395 m n. m., v horní části doliny Rybí potok, která je součástí Doliny Białky. Délka jezera je asi 860 m, šířka asi 560 m a jeho hloubka dosahuje až 51 m, což řadí Morskie Oko na čtvrté místo mezi tatranskými jezery. Podle pověsti je Morskie Oko spojeno s Baltským mořem a v jeho hlubinách žije příšera.

Jezero Morskie Oko obklopují kolmé stěny Mięguszovských štítů, které se od léta do pozdního podzimu majestátně odrážejí na vodní hladině. V zimě je hladina jezera pokryta silnou vrstvou ledu a sněhu. Mezi hlavní vrcholy tyčící se nad jezerem Morskie Oko patří Czarny Mięguszowiecki štít, Wielki Mięguszowiecki štít, Cubryna a charakteristický Mnich. Díky své jedinečné kráse, oblíbenosti a relativně snadné dostupnosti je oblast Morskie Oko jednou z nejstarších známých částí Tater. Zpočátku oblast přitahovala horníky, kteří v tatranských horninách hledali žíly zlata a rudy, později se zde začali objevovat horolezci, umělci a stále častěji i turisté.

Jak se k jezeru dostat

Díky své výhodné poloze je jezero Morskie Oko poměrně snadno dostupné. Výchozím bodem je Palenica Białczańska, kam se dostanete autem nebo autobusem ze Zakopaného. Při volbě vlastního auta je třeba pamatovat na dřívější rezervaci parkovacího místa, kterou provádí Tatranský národní park. Z Palenica Białczańskiego k jezeru Morskie Oko vede jedna červená značka. Celá trasa měří asi 9 kilometrů a dá se zvládnout za 3 hodiny.

Dlouhá, ale vzrušující trasa

Ačkoli se devítikilometrové stoupání zdá mnoha lidem jako nekonečná cesta, stojí za to vynaložit úsilí a otestovat své síly. Náročnost výstupu však vynahrazují fenomenální výhledy a další zajímavosti. Po celém úseku cesty vedoucí lesem jsou umístěny naučné tabule Tatranského národního parku informující o přírodních zajímavostech a popisující nejzajímavější panoramata.

Mickiewiczovy vodopády

Prvním z nejpozoruhodnějších míst na trase jsou Mickiewiczovy vodopády, malebné kaskády vytvořené podél toku potoka Roztoka. Jsou bezpochyby největší atrakcí trasy k jezeru Morskie Oko – zázrak tatranské přírody s ohlušujícím hlukem a hukotem zurčící vody. Zajímavostí je, že vodopády vděčí za své jméno bardovi Adamu Mickiewiczovi, neboť jejich objevení souviselo s převozem spisovatelovy mrtvoly z Francie.

Stezky a začátky horských túr

V okolí Morskieho Oka začínají také další stezky, určené především vytrvalým a zkušeným turistům. Právě zde začíná nejznámější trasa na Rysy (2 501 m n. m.), která vede přes Czarny Staw pod Rysy. Alternativou je náročný výstup na průsmyk Pod Chłopkiem (2 308 m n. m.). Na opačné straně jezera začíná trasa v průsmyku Szpiglasowa (2 110 m n. m., vede dále do údolí Pięć Stawów) a ve Wrotě Chałubińskiego (2 022 m n. m.). Přesto je třeba mít na paměti, že tato místa jsou velmi náročná a v zimě se na ně bez odpovídajícího vybavení a dovedností nedá dostat. Mimořádně půvabná je stezka vedoucí z Morskieho Oka do údolí Pięć Stawów přes Świstówku, která je od 1. prosince do 15. května uzavřena kvůli lavinovému nebezpečí.

Při procházkách do Morskieho Oka a jeho okolí je třeba mít na paměti, že se nachází v Tatranském národním parku, jedné z nejcennějších přírodních oblastí v Polsku a světové biosférické rezervaci.

Zdroj: VisitMaloPolska