Nedotčené starobylé město v Maďarsku – Pokud máte chuť vrátit se v čase, Kőszeg je pro vás tím pravým cílem

Přidat na Seznam.cz

Kőszeg je jedním z nejkrásnějších maďarských měst a skutečným pokladem v západní části země. Pokud se nacházíte v regionu Bük-Sárvár a máte chuť vrátit se v čase, Kőszeg je pro vás tím pravým cílem. Toto útulné městečko je nesmírně bohaté na památky a zajímavostí a díky své geografické poloze je také obklopeno přírodními krásami.

Většina památek se nachází ve starém centru Kőszegu, v linii hradního okruhu. Nejprve si prohlédněte Hlavní náměstí. Společenské centrum města s restauracemi, bary a kavárnami, jehož hlavní dominantou je novogotický kostel Srdce Ježíšovo. 57 metrů vysoká věž kostela je nejvyšší budovou ve městě a její vitrážová okna zevnitř nabízejí fascinující podívanou. Uprostřed náměstí stojí socha Nejsvětější Trojice postavená v roce 1713.

Procházkou z Hlavního náměstí se ocitnete na Jurišićově náměstí, bývalém městském tržišti, které je plné památek. Zde si můžete prohlédnout gotický a barokní kostel svatého Jakuba. Původně protestantský a později katolický kostel svatého Imricha. Městskou kašnu z roku 1766 nebo bohatě zdobený Sgrafitový dům. Celostátně proslulé je Lékárnické muzeum Zlatý jednorožec.
Na Jurišićově náměstí stojí žluto-červená pruhovaná budova Radnice. Nejstarší fungující radnice v Maďarsku, kde se od 14. století nepřetržitě konají rady, zasedání a soudy. Náměstí dominuje Věž hrdinů. Překvapivě „nová“ památka postavená v roce 1932 na místě původní městské brány, která byla zbořena v 19. století. Věž dnes slouží jako výstavní prostor Městského muzea. Projdete-li branou, můžete pokračovat v prohlídce města směrem k hradu Jurisics.

Nejstarší části hradu se datují do roku 1300, kdy se začal stavět duální obranný systém. Díky němu vděčí svému neuvěřitelnému vítězství nad Turky v roce 1532. Hrad nabízí řadu atrakcí a programů. V Rytířském sále se konají kulturní akce a v jeho stálé expozici se můžete seznámit s celou historií Kőszegu a hradu i s každodenním životem středověku. Navštívit můžete také západní věž, ze které je nádherný výhled na staré město a okolní hory. Podél bývalých městských hradeb se můžete projít ke Staré věži (Zwinger), která je vedle hradu považována za nejstarší součást městského opevnění.

V Kőszegu si můžete vychutnat jedinečnou historickou atmosféru na nesčetných akcích. V létě zde hraje hradní divadlo Kőszeg, 30 let se zde koná Vinobraní a půvabné město také stojí za návštěvu během říjnového jarmarku v den Orsolye.
Pokud máte rádi spíše přírodní scenérie, proč se nevydat na výšlap na kopce v okolí města, odkud je nádherný výhled? Vydejte se na vrch Kalvárie nebo na rozhlednu Óház odkud se vám naskytne nádherné panorama Kőszegu i nedalekých kopců Ság a Somló. A dokonce i vzdálených míst, jako je město Szombathely či Neziderské jezero. 

Zdroj: www.visithungary.com