Nový snímek zachycuje v jezeře Loch Ness záhadného tvora s dvěma hrby, kterého spatřila žena asi 200 metrů od břehu
Není téměř nikdo, kdo by neslyšel o příšeře, která obývá hladiny jezera Loch Ness. Jde o výplod fantazie milovníků mystiky, nebo se ve slavném skotském jezeře skutečně nachází monstrum?
Skotské jezero Loch Ness je druhé největší sladkovodní jezero ve Skotsku. Je poměrně rozlehlé, jeho plocha má 56 km čtverečních. Kromě toho v jeho nejhlubším místě má voda hloubku 230 metrů.
Podle místní legendy bylo jezero vytvořeno v hněvu keltskou zimní královnou Dark Beirou. Když se její služebná Nessa opozdila, královna se rozzuřila a proměnila svou služku v řeku Ness. Ta se nakonec dokázala roztáhnout do hlubokých vod jezera Loch Ness.
Lochnesská příšera
Existuje sbírka svědectví o existenci příšery z jezera, tzv. Nessie, první z nich je už z roku 565 od svatého Kolumby, který údajně vyhnal z řeky Ness mořského hada. V průběhu 19. století se spolu s vyšším počtem návštěvníků jezera začal zvyšovat i počet zaznamenaných pozorování příšery z jezera. V roce 1933 uviděl návštěvník šelmu připomínající velrybu. Hned nato se jeden manželský pár svěřil s tím, že před autem jim přešlo zvíře podobné drakovi nebo prehistorické příšeře.
Právě tato pozorování se dostala do tisku a Nessie se dostala do povědomí lidí. O rok později se objevila první fotografie monstra s malou hlavou a dlouhým krkem, která vystupuje z vody. Všichni, kdo fotografii viděli, si museli být jistí, že se v jezeře nachází prehistorické zvíře. Jenže roku 1994 vyhasla naděje o její existenci s informací, že jde o podvod. Žádné takové zvíře v jezeře Loch Ness nenajdete.
Nový snímek „Nessie“
Lidem však Nessie nedá spát a stále věří v to, že se jim podaří ji spatřit. To se také podařilo jednapadesátileté Chie Kelly v roce 2018. Snímek zachycuje záhadného tvora s dvěma hrby, kterého spatřila asi 200 metrů od břehu jezera Loch Ness. Zvíře popsala jako něco pohybující se stále stejnou rychlostí, které se chvílemi točí a kutálí. Nevšimla si hlavy ani krku, po pár minutách údajná nestvůra zmizela a už ji nikdy nespatřili. Žena se kvůli strachu z posměchu odvážila snímek zveřejnit až poté, co se v srpnu tohoto roku konal největší hon na Nessie za posledních 50 let.
Teorie o podobě živočicha
Studie provedená před několika lety vyloučila, že by se v jezeře nacházel plaz nebo podobný tvor, protože místní voda neobsahuje žádné plazí DNA. Navíc v tak studené vodě by nepřežil. Existovala však také teorie, že monstrum v jezeře je tuleň nebo velryba. Jednou z velmi oblíbených tvrzení je, že zde byl uměle vysazený sumec. Ten se však v tak ledové vodě nerozmnoží. Studie z roku 2019 odhalila, že se v Loch Ness jezeře nachází velké množství úhořího DNA, což podpořilo teorii o tom, že nestvůra z jezera je přerostlý úhoř.
Zvláštnosti hlubiny Loch Ness
Ať už jde o pravdu či nikoli, přírodovědci mají daleko logičtější argumenty toho, co se vlastně v jezeře Loch Ness děje. Jezero totiž navzdory zimním teplotám nikdy nezamrzá, protože má termoklinální efekt. To znamená, že chladnější voda klesá a je zespodu nahrazována teplejší vodou. Tyto vrstvy vody dokážou vytvořit obrovské podvodní vlny. Povrchový proud je schopen unášet klády a další nečistoty i proti větru. S trochou fantazie to lze zaměnit za ocas nebo krk tvora.
Ať už na tajemnou příšeru věříte nebo ne, záhada jezera Loch Ness lidi nepřestává fascinovat. Důkazem toho jsou schůzky nadšenců s názvem Loch Ness Exploration konající se každý měsíc. Ti stále věří, že se jim podaří v hlubinách jezera spatřit něco doposud nevídaného.
Zdroj: CNN, Sky News, Visit Inverness Lochness