Památná hora Říp: Na zbytku sopouchu sopky stojí románská rotunda sv. Jiří

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste ve školních hodinách dávali alespoň trochu pozor, pravděpodobně si pamatujete povídání o hoře Říp, na kterou měl před dávnými časy vystoupat praotec Čech. A protože se mu výhled z ne příliš vysokého kopce velmi líbil, rozhodl se, že právě tady bude jeho trvalý domov. Věděli jste však, že Říp je ve skutečnosti zbytek sopouchu sopky? Nebo třeba to, že hora má zvláštní magnetismus, kvůli kterému tu například nebude správně fungovat váš kompas?

Nebude vám tu nejspíš fungovat kompas

Podle dostupných informací se dá odhadovat, že Říp vznikl před cca 25 miliony let. V té době mělo dojít k průniku magmatu skrze vrstvy křídových sedimentů. Vulkán, jehož je dnešní hora pozůstatek, byl tvořen dvěma sopouchy. Říp, který není z dnešního pohledu moc vysoký, byl navíc za tu dobu velmi poznamenán erozí. Struskový vulkanický kužel měl totiž svůj vrchol asi o 700 m výše. Z dnešního pohledu by nás také mohlo zajímat, že hora obsahuje například čedič a magnetit. A právě druhý zmíněný, kterého je uvnitř kopce poměrně velké množství, se může postarat o velmi neobvyklé magnetické anomálie. Pokud byste si tedy na výlet na Říp vzali kompas, celkem brzy byste zaznamenali, že se jeho střelka chová velmi nestandardně a nedokáže správně určovat směr.

Krásný výhled a rotunda sv. Jiří a Vojtěcha

Možná se ptáte, jak vůbec vznikla legenda o Čechovi, který se rozhodl vystoupat na pozůstatek sopky. Prsty v tom má především kronikář Dalimil, který právě do této lokality vsadil ve 14. století děj pověsti, jejíž dozvuk se s námi v nějaké formě táhne až do dnešní doby. Dalimil měl ale v jedné věci pravdu. Během výšlapu na horu minete několik vyhlídkových míst na okolní krajinu. Jako na dlani budete mít například ne příliš vzdálené Kokořínsko a České středohoří. Je tedy docela snadné si pomyslet, že jste našli opravdový ráj.

Po krátkém odpočinku byste se také měli jít určitě podívat do útrob románské rotundy sv. Jiří a Vojtěcha, která stojí úplně nahoře. Během roku se v ní konají mše a prohlídky pro veřejnost. Jediné, čím se musíte řídit, je předpověď počasí a roční období, které může mít vliv na otevírací dobu a její délku. Veškeré podstatné informace se ale dozvíte na oficiálních stránkách památky. První zmínky o svatyni pochází již z roku 1126, kdy o ní psala kronika takzvaného Kanovníka vyšehradského. Při této příležitosti bychom vám dále doporučili pokračovat do augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem, který patří k významným podřipským památkám z období gotiky.

Zdroj: redakce, Rotunda Říp, Geologie-Astronomie, Hora Říp