Pokud se chcete cítit jako Ježíš, skutečně existuje místo, kde můžete „chodit“ po vodě. Je jím Mrtvé moře
Pokud se legenda o tom, že Ježíš chodil po vodě, zakládá alespoň částečně na pravdě, pak jediné místo, kde tak mohl učinit, je Mrtvé moře. Voda v tomto moři, které je ve skutečnosti jezero, je tak slaná, že v něm nemůžete plavat.
Voda, ve které se neutopíte
O Mrtvém moři panuje mýtus, že není možné se v něm utopit. Jak uvádí web Dead Sea, Mrtvé moře, solné jezero, se díky vysokému obsahu soli a dalších minerálů ve vodě postará o to, že se budete moci „vznášet“ bez námahy. Mrtvé moře je 10krát slanější než oceán a slanost je asi 34 %. Svým způsobem je tedy pravda, že se můžete cítit jako Ježíš a „vznášet“ se na hladině, na druhou stranu je ale toto jezero stále nebezpečné a není možné se bez značné námahy potápět. Jak jistě víte, utopit se ale můžeme i v malém množství vody.
Jezero není tak úplně bez života
Mrtvé moře ve skutečnosti není moře, ale slané jezero v údolí Jordánu, jehož největším přítokem je řeka Jordán, uvádí web Continent Hop. Obsah soli z Mrtvého moře pochází z hornin na zemi, které jsou erodovány dešťovou vodou. Čím hlouběji se ponoříte do Mrtvého moře, tím vyšší bude úroveň slanosti. Asi ve 100 metrech pod hladinou se sůl tak zkoncentruje, že se začne srážet nebo tvořit krystaly, které padají na mořské dno. Kdo by čekal, že v takém prostředí najdeme život? Pravděpodobně jedním z nejznámějších organismů, které mohou šťastně přežít v tak drsném prostředí, je řasa Dunaliella, která je široce známá pro své zdravotní přínosy.
Ne vždy tomu tak ale bylo. Podle webu Travel Triangle bylo jezero v řecké éře osídleno divokými kmeny. Jak zde mohli přežít a z čeho vlastně žili je otázkou, zejména, když si uvědomíme, že tehdy bylo toto moře o něco hlubší. Mrtvé moře totiž pomalu vysychá a jeho hladina pomalu ale jistě klesá.
zdroj: Dead Sea, Continent Hop, Travel Triangle