Před miliony let vytvořila přírodní katastrofa zázrak v podobě Giant’s Causeway. Toto místo má být dílem obra

Přidat na Seznam.cz

Giant’s Causeway, lemovaný divokým severním Atlantickým oceánem a krajinou plnou útesů, je geologickým zázrakem a domovem bohaté historie a legend. 40 000 čedičových kamenných sloupů, které zanechaly sopečné erupce před 60 miliony let, mají být dílem obra.

Přírodní katastrofa, která vytvořila zázrak

Před šedesáti miliony let obrovská sopečná erupce vyvrhla masu roztaveného čediče, která pak při ochlazování ztuhla a smrštila se a vytvořila trhliny, které lze vidět dnes. Na tomto místě světového dědictví je odhadem 37 000 sloupů, které jsou tak geometricky dokonalé, že je podle místní legendy vytvořil obr, uvádí web Rough Guides.

Tato oblast je uznávaná jako jedna z nejcennějších krajin Severního Irska, píše web Discover Northern Ireland. A není se čemu divit, když má být dílem obra. Celé toto místo působí tajemně, jakoby bylo plné mýtů, že je až těžké uvěřit, že vzniklo díky přírodní katastrofě před desítkami milionů let.

Co říká legenda

Jak praví legenda, Severní Irsko bylo kdysi domovem obra jménem Finn McCool. Když další obr – Benandonner, přes Irské moře ve Skotsku ohrožoval Irsko, Finn se pomstil tím, že roztrhal velké kusy pobřeží Antrim a hodil je do moře. Nově vytvořená stezka – Giant’s Causeway – vydláždila Finnovi cestu přes moře, aby se dostal do Benandonneru.

To se však ukázalo jako špatný nápad, protože Benandonner byl mnohem větší než Finn. Aby se zachránil, Finn se stáhl do Irska, kde ho jeho žena přestrojila za dítě. Když Benandonner dorazil, uviděl Finna převlečeného za miminko a uvědomí si, že když je pouhé miminko tak velké, otec musí být mnohem větší než sám Benandonner! Po tomto uvědomění se Benandonner vrátil zpět do Skotska a ve spěchu, aby dosáhl co největší vzdálenosti mezi Irskem a sebou samým, strhl co nejvíce z Giant’s Causeway, uvádí The Giant’s Causeway Tour.

zdroj: Rough Guides, The Giant’s Causeway Tour, Discover Northern Ireland