Šikmá věž Torre pendente v Itálii neměla být vůbec šikmá
Šikmá věž (Torre pendente) i Itálii je jednou z nejzajímavějších staveb vůbec. Neproslavil ji ale ani její architekt, ani nějaký jedinečný styl, byla to náhoda. Šikmá věž totiž vůbec neměla být šikmá, ale právě díky tomu je tak slavná.
Nejvyšší zvonice své doby
Původním plánem bylo postavit nejvyšší zvonici té doby, plán ale selhal krátce poté, co se začalo stavět. Stavba začala roku 1173, ale protože základy byly příliš mělké, věž se začala naklánět, ovšem na druhou stranu, než je nakloněná nyní, píše deník Hrady. Roku 1185 měla věž tři patra. Ačkoliv se stavitelé snažili naklánění zastavit, věž se naklonila znovu, tentokrát na druhou stranu. Poté byla stavba přerušena, a to na dlouhých 90 let.
Protiváha naklánění nevyřešila
Když se stavitelé znovu pustili do práce, rozhodli se další patra stavit tak, aby vyvážila věž a zastavila tak naklánění. To se sice nepodařilo, ale naklánění bylo alespoň zpomaleno. Roku 1373 pak bylo postaveno 6. patro a do věže byl přidán zvon.
Sklon
Není to tak dlouho, co věž měla sklon 5 metrů, což vedlo k tomu, že stavba byla pro veřejnost uzavřena. Moderní technologie ji ale opět umožnily otevřít a dnes stavbu jistí například železná lana. Podařilo se také zmírnit její sklon a podle odhadů je bezpečná na dalších asi 300 let, píše web ČT24.