Slope Point na Novém Zélandu je tak větrné místo, že zde stromy rostou ohlé na jednu stranu

Přidat na Seznam.cz

Stromy na Slope Point, malém kousku země na nejjižnějším cípu novozélandského Jižního ostrova, se nepodobají ničemu jinému na světě. Zdejší les je domovem stromů, které jsou díky intenzivním antarktickým poryvům trvale pokroucené a naváté. Toto je jedno z největrnějších nejpodivnějších míst na světě.

Největrnější místo na světě

Slope Point je nejjižnější bod Jižního ostrova. Místo je využíváno pro chov ovcí, i když v okolí nejsou žádné domy. Slope Point je drsný a divoký pás země pokrytý malými, ale hustými stromy zvláštního tvaru. Jde o neobvyklý přírodní úkaz způsobený neustálým bičováním studených a prudkých větrů přicházejících z Antarktidy.

Atmosférické proudy, které přicházejí z jižního oceánu, agresivně zasáhly oblast a spletly listy a větve stromů, dokud se neohnuly téměř úplně k severu, čímž nabídly nejmenší odpor větru přicházejícím z jižního pólu. Není překvapivé, že toto místo není pro lidi obyvatelné.

Stromy zvláštních tvarů

Samotné druhy se příliš neliší od těch, které byste našli jinde na ostrově, ale v tomto konkrétním místě všechny stromy nakonec rostou do stran. Díky tomu, že leží tak daleko na jih, zažívá Slope Point silný vítr celý den, každý den. Je to proto, že je asi 4 803 kilometrů od jižního pólu a neuvěřitelných 5 140 kilometrů pod rovníkem. Díky všemu tomu větru stromy, které vysadili chovatelé ovcí, aby poskytli svým stádům určitou ochranu, rostou křivě a do stran způsobem, který je pro Slope Point zcela jedinečný.

zdroj: Science Alert, My Best Place, Travel Triangle