Velikonoční ostrov je to jedna z nejvzdálenějších komunit na světě. Je vzdálený odkudkoli

Přidat na Seznam.cz

Tento vzdálený tichomořský ostrov je nejen krásný, ale také plný tajemství. Skanzen uprostřed tichomořského ostrova má některé z nejznámějších obrazů na světě. Obecně však lidstvo ví překvapivě málo o těchto velkých kusech skály a ostrově, na kterém sídlí. Právě tato zajímavá historie dělá z Velikonočního ostrova jednu z trvalých cestovatelských záhad lidstva.

Velikonoční ostrov je daleko odkudkoli

Ve skutečnosti je to jedna z nejvzdálenějších komunit na světě. Jeho nejbližším obydleným sousedem je Pitcairn, 2 000 km na západ, zatímco nejbližší kontinentální země leží v Chile ve vzdálenosti 3 700 km.

Motu Nui, ostrůvek jižně od Velikonočního ostrova, je navíc jednou z nejbližších pevnin k oceánskému pólu nedostupnosti – jednomu z nejhůře dostupných míst na planetě.

Odhaduje se, že na Velikonočním ostrově je celkem asi 900 soch

Existuje také více než 300 obřadních plošin a tisíce staveb souvisejících se zemědělstvím, pohřebními obřady, bydlením a výrobou a dalšími druhy činností. Ze všech zajímavých faktů o Velikonočním ostrově je za pozoruhodnou považována přeprava ostrovních soch („moai“) vzhledem k tomu, že byly přesunuty 18 km přes ostrov bez použití kol, jeřábů nebo velkých zvířat.

V roce 2011 National Geographic zjistilo, že pouhých 18 lidí dokáže přemístit 3m repliku moai o hmotnosti 5 tun na několik set metrů. Tři silná lana a trochu praxe. Není jasné, zda by tato metoda fungovala na Paro, nejvyšší moai vztyčené téměř 10 m na výšku a 82 tun hmotnosti, nebo skutečně na nejtěžší moai, které váží neuvěřitelných 86 tun.

zdroj: EnjoyTravel, Trafalgar, AtlasandBoots