Chcete prodat byt v Ostravě a nevíte na jakou realitní kancelář se obrátit?

Přidat na Seznam.cz

Budete prodávat byt v Ostravě a přemýšlíte, jak na to? Obchod s nemovitostmi vám „nic neříká“ a proto uvažujete, na kterou z mnoha realitních kanceláří se obrátit? Jedno je jisté. Ve hře je majetek nezanedbatelné ceny. Váš majetek! Je proto jedině správné, že nechcete celou transakci svěřit do rukou prvního makléře, na kterého narazíte. Zřejmě by to nebyl nejlepší nápad. Stejně jako v jiných oborech lidské činnosti také v realitním byznyse se vedle zkušených profesionálů vyskytují průměrní obchodníci a bohužel také jedinci, kteří by udělali nejlépe, kdyby si zvolili docela jiný způsob obživy. Jak ale poznáte, že jste potkali někoho, kdo prodej vašeho bytu perfektně zvládne? Chce to hlavně zachovat klid a vzít rozum do hrsti. Až si řekneme, jaké věci by vás při výběru realitní kanceláře měli zajímat, uvidíte, že to není vůbec složité!

Je pro prodej bytu v Ostravě příhodná doba?

Možná vás k prodeji vašeho bytu něco dotlačilo, není to tak? Anebo jste se jen při pohledu na neustále rostoucí ceny rozhodli využít situace, a na nemovitosti, kterou nevyužíváte, chcete slušně vydělat? Ať už je pravda jakákoliv, nutno uznat, že jste si vybrali velice příhodnou dobu. Ostrava totiž patří k místům, kde byty meziročně zdražily snad nejvíce. Ceny zde za jediný rok stouply v průměru o 45 %. Nic podobného tuzemský realitní trh v novodobé historii nepamatuje. Pokud jste tedy například majiteli středně velkého třípokojového bytu, za který jste koncem roku 2020 mohli inkasovat okolo dvou milionů, můžete se nyní s velkou pravděpodobností těšit na miliony tři! A přestože je zřejmé, jak je vám aktuální situace nakloněna, je dobré zmínit, že existuje celá řada odborných analýz, které by vás mohly a snad i měly od vašeho záměru odradit. Jejich autoři, zpravidla ekonomové či realitní investoři, totiž tvrdí, že cenový růst na trhu s nemovitostmi zdaleka nekončí. Mají pravdu? Vyplatí se vám, jestliže s prodejem ještě počkáte?

Meziroční zdražení bytů (3.Q/2020 – 3.Q/2021)

(Byty v osobním vlastnictví – velice dobrý stav – cca 40 – 60 m2)

MěstoAktuální cena za 1 m2 (Kč)Zdražení
Hradec Králové80 63052 %
Ostrava – město50 51046,3 %
Ústí nad Labem43 04060 %
Brno – město103 90032,1 %

Co říkají analýzy?

Třeba jste už definitivně rozhodnuti a od prodeje bytu vás nic neodradí. Pokud to tak ale není, podívejte se, jaké argumenty hovořící ve prospěch dalšího cenového růstu ve svých analýzách odborníci uvádějí. Pravděpodobně uznáte, že na nich něco je. Rezidenční nemovitosti mohou dále zdražovat především z těchto důvodů:

  • Lidé chtějí žít ve svém
  • Investiční poptávka nepoleví
  • Potíže stavařů budou pokračovat

Vlastnické bydlení a investiční poptávka

To, že lidí chtějí bydlet ve svém, je nepopiratelný fakt. Preference vlastnického bydlení je v České republice značná a kdo jen trochu může, ten si byt či dům koupí. Důkazem je loňský objem hypoték v hodnotě 368 miliard Kč! Právě úvěrem totiž mnozí lidé svůj nový domov financují. A je tu také investiční poptávka. Pravděpodobnost, že ani letos nepoleví, je vysoká. Někteří z velkých investorů ostatně už zájem o rozsáhlé nákupy rezidenčních projektů avizují. A nejsou to jen realitní fondy, kdo bude svým zájmem přispívat k tlaku na další růst cen. Je zde také dostatek movitých spoluobčanů a rovněž cizinců, kteří jsou ochotni kupovat, jelikož nemovitost považují za nejbezpečnější způsob, jakým uložit své peníze.

Potíže stavařů budou pokračovat

Problémy, s nimiž se potýkají stavební firmy, budou jistě pokračovat, byť nemusí být už tak dramatické jako v předchozích dvou „pandemických“ letech. Developeři se totiž musí vypořádat s enormně zdražujícími materiály a energiemi a také s přetrvávajícím nedostatkem pracovní síly. Připočteme-li k tomu nedokončenou novelu stavebního zákona, jejíž absence je významnou překážkou rozsáhlejšího budování, zdá se, že nových bytů bude přibývat jen málo. A čeho je málo, to bývá drahé. Projektů, jako je ten u Stodolní ulice, by bylo k uspokojení poptávky potřeba mnohem víc, jenže jejich realizace je s ohledem na výše uvedená fakta značně komplikovaná.

Za kolik se v Ostravě prodávají byty? (02/2022)

DispoziceVelikost v m2PopisLokalitaCena v Kč
1+kk31Družstevní s lodžiíMoravská Ostrava1 600 000
2+kk52Družstevní, balkonZábřeh2 150 000
2+145Před rekonstrukcíPoruba1 900 000
3+kk67Osobní vl., cihla, lodžieZábřeh3 360 000
3+176Družstevní, 9.patroHrabůvka2 900 000

Než se domluvíte na spolupráci…

Řekněme, že jste se rozhodli nečekat na další zvýšení cen a spokojíte se s tím, co můžete za nemovitost dostat nyní. Jenže nevíte, na základě čeho byste měli vybírat prostředníka, který se o prodej vašeho ostravského bytu postará. V tom případě se vám bude hodit pár následujících tipů. Co by vás mělo zajímat? Jaká kritéria by při volbě realitní kanceláře měla hrát prvořadou roli? Než se s někým domluvíte na spolupráci, chtějte znát odpovědi alespoň na tyto otázky:

  • Jaká je odbornost makléřů? – Už druhým rokem je nezbytné doložit odbornou způsobilost a to buď v podobě profesní zkoušky, jisté úrovně dosaženého vzdělání nebo alespoň dostatečně dlouhé praxe v oboru.
  • Má „realitka“ dobré reference? – Kladné reference od spokojených klientů bývají solidní zárukou dobré spolupráce. To ostatně platí nejen v realitách, ale v podstatě v jakémkoli druhu podnikání.
  • Jak dlouho budete muset čekat? – Přesnou odpověď vám samozřejmě nikdo nedá, ale jde o to zjistit, jaká je průměrná doba, kterou makléř potřebuje k realizaci celého obchodu. Je schopen prodat nemovitost v průměru za 20 dní? Nebo mu to obvykle trvá 3 měsíce?
  • Jaký postup prodeje bude zvolen? – Ptejte se také po způsobu prodeje a to zejména s ohledem na možnost stále populárnějších aukcí. Tím, že makléř nabídne váš byt v aukci, může být dosaženo zajímavější ceny.
  • A co výše provize? – Vědět předem, jakou provizi zaplatíte, by mělo být samozřejmostí!

Tím, že získáte uspokojivé odpovědi na výše uvedené otázky, zásadním způsobem eliminujete pravděpodobnost neúspěchu celého obchodu. Jde o velké peníze, tak se neváhejte zeptat!

Nebo jste si prodej bytu přece jenom rozmysleli a ještě pár měsíců počkáte? Chcete lepší cenu?