Jak na nejlepší mléčnou pěnu?

Přidat na Seznam.cz

Káva bez mléčné pěny, to by snad ani nebylo ono, nemyslíte? Poradíme vám, jak připravit takovou, kterou vám bude závidět i profesionální barista.

Mléčnou pěnu je dnes možné připravit hned několika způsoby. Nejmenší nároky na obsluhu kladou plnoautomatické kávovary, které stisknutím jednoho tlačítka připraví jak kávu samotnou, tak i mléčnou pěnu. U ostatních budete muset přiložit ruku k dílu. Jak tedy na to?

Příprava espressa

Mléčná pěna je základem cappuccina, latté i flat white. Aby bylo dokonalé, chce to trochu umu. Nejlépe se mléko našlehá parní tryskou, kterou bývají vybavené pákové kávovary. Nejdříve si probereme, jak připravit kávu v pákovém kávovaru. Do páky nasypte patřičné množství jemně umleté kávy (zhruba 7 g). Tu následně sklepejte tak, aby byla rozprostřená po celém průměru páky. Jednoduše tak, aby na jedné straně páky nebylo více kávy než na druhé. Poté kávu upěchujete. Ještě předtím, než páku nasadíte do kávovaru, upusťte z hlavy kávovaru trochu vody. Vyčistíte ji tak od starší kávy a zároveň nastavte přesnou teplotu, kterou k přípravě kávy potřebujete. Pak nasaďte páku s upěchovanou kávou a kávovar pusťte. Hotovo. Můžete přistoupit k přípravě mléčné pěny.

Příprava mléčné pěny

Nejlepší mléčná pěna je ta našlehaná. Trysku pákového kávovaru nejprve pusťte na pár vteřin naprázdno, odfouknete tak nečistoty i zkondenzovanou vodu. Potom do nerezové konvičky nalijte zhruba do poloviny studené plnotučné mléko. Trysku ponořte zhruba jeden centimetr pod povrch mléka, naplno pusťte páru a mléko našlehejte. Konvičku můžete naklánět podle potřeby. Rukou si hlídejte teplotu napěněného mléka, pokud vás začne pálit tak, že na ni neudržíte ruku, máte hotovo. Mléčná pěna je našlehaná.