Kdy je správný čas doučovat se na přijímačky?

Přidat na Seznam.cz

Právě teď. Ať už tento text čtete kdykoliv, právě nyní je ta nejlepší chvíle začít se připravovat na přijímací zkoušky na střední školu. Vždy je totiž lepší začít s předstihem a pak si s klidem říct, že máte ještě čas.

Na přijímací zkoušky se žáci teoreticky připravují po celou základní školu. Systematicky si osvojují nové dovednosti a znalosti, takže v deváté třídě by měli být připraveni přijímačky složit. Realita je ale častokrát jiná.

Češtinu a matematiku musí zvládnout každý

Doby, kdy si střední školy tvořily přijímací zkoušky samy, jsou dávno pryč. Jestli je to dobře, nebo ne, si může každý posoudit sám. Jedno je ale jisté – český jazyk s literaturou dnes musí ovládat i ten, kdo se hlásí na čistě technickou školu, a naopak. Někdo, kdo jde na hotelovku, musí zvládnout i matematiku.

Právě tohle je často první kámen úrazu. I když technik v praktickém životě a zaměstnání pravděpodobně nikdy nebude potřebovat vysvětlit rozdíl mezi publicistickým textem a populárně naučným textem, na přijímačky ho znát musí.

Každý žák si tedy musí určit, zda mu dělá větší problém matematika, více se bojí češtiny, nebo prostě chce systematicky procvičovat obě oblasti. Pak nezbývá než naplánovat pravidelná sezení. Pravidelnost je při doučování skutečně důležitá.

Zopakovat látku a prohlédnout si testy nějaký čas trvá

Jak by vlastně měla vypadat taková příprava na přijímací zkoušky na střední školu? Záleží na konkrétním žákovi. Jestliže má dobré studijní výsledky a věří si, stačí si prohlédnout vzorové testy. To by měl udělat opravdu každý. Přijímací testy z předchozích let se dají získat a faktem je, že mnohé otázky se typově opakují. Nejsou pokládány úplně totožně, ale typově jsou stejné. Kdo se s nimi tedy seznámí předem, ten bude mít poté lehčí práci.

Kdo si nevěří v teoretických znalostech, ten by si měl zopakovat také ty. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání má na svých webových stránkách oficiální specifikace požadavků, kde jsou samostatně vypsaná jednotlivá témata, jež by měli žáci ovládat. Podle toho se lze při studiu řídit.

Na přípravu na přijímačky si lze domluvit doučování

Jak postupovat systematicky a nic nevynechat? Jak dostudovat věci, které nebyly dostatečně vysvětleny ve škole? Na přípravu na přijímačky by žáci neměli být sami. Pomoci může doučování, a to klidně doučování online. V době covidu se stalo novou normou a opravdu funguje. Například platforma Study Hub nabízí vyloženě přímo doučování na přijímací zkoušky na střední školu. Jedna lekce trvá 60 minut a lektor se věnuje vždy jen jednomu konkrétnímu žákovi, takže mu vysvětlí přesně to, co potřebuje. Rezervovat si toto doučování online je naprosto jednoduché. Bližší informace najdete na Studyhub.cz.