Ochrana horních cest dýchacích by měla být co nejlepší

Přidat na Seznam.cz

Pandemie je stále v plném proudu a na brzký konec to moc nevypadá. I proto musíme pořád dodržovat vládní opatření, která mají za cíl situaci zlepšit. Mnohá z nich působí sice trochu divně, nicméně je potřeba si jimi řídit.

Mezi ta, která jsou naopak velmi logická a správná, patří i nutnost nosit respirátory v uzavřených veřejných budovách.

Evropské normy patří mezi nejtvrdší na světě

Na rozdíl od minulého roku dnes již není problém si respirátor běžně koupit. Dokonce již nestojí takové nehorázné peníze jako vloni, ale ochranu horních cest dýchacích si můžete pořídit za několik málo korun.

I tak se mnoho našinců snaží ušetřit a místo kvalitních respirátorů FPP2 dávají přednost cenově zajímavějším modelům pocházejících z Číny. Ty jsou vhodné jako ochrana před většími prachovými částicemi, nicméně už tolik nefungují proti virům. Kvalita jejich protektivní vrstvy je většinou pochybná a za těch pár ušetřených kaček masky z Číny rozhodně nestojí.

Daleko lepší je dát přednost tuzemskému výrobci, například firmě GOOD MASK, jenž zaměstnává Čechy a který se hlavně řídí při výrobě evropskými normami, které patří mezi ty nejtvrdší na planetě. Díky tomu jsou respirátory ze starého kontinentu tak výjimečné a žádané.

Jak je správně nosit?

I když si koupíte ten nejkvalitnější respirátor na světě, pokud si ho správně nenasadíte, bude vám víceméně k ničemu. I proto jsou čínské verze nepříliš dobré, alespoň pro našince. Jsou totiž dělané na tamější obličeje, jež jsou přeci jen odlišné od těch evropských. Kvůli tomu tudíž nemusí vždy dokonale sedět.

Jestli maska dokonale přilnula k obličeji lze snadno zjistit jednoduchým testem. Po nasazení se pořádně nedechněte a následně proveďte prudký výdech. Když vzduch nebude unikat po krajích, je vše v absolutním pořádku.

Zdroj foto: Engin Akyurt/Unsplash.com