Drákulův hrad. Tajemný kousek historie v nádherné rumunské Transylvánii

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste fanoušky klasické literatury, pak musíte zavítat do rumunské Transylvánie. Tam se totiž nachází proslulý hrad Bran, který je známý také jako Drákulův hrad. Má obrovskou historii i mysteriózní nádech, píše deník The Independent.

Nedaleko rumunského města Brašov se nachází malebný gotický hrad Bran, situovaný v blízkosti transylvánsko-valašské hranice. I když je to z naší perspektivy trochu vzdálené místo, rozhodně stojí za to vydat se sem na dovolenou a objevovat krásy této oblasti, která pro mnohé z nás zůstává dosud nepoznaná a zachovala si svou autentičnost.

Samotný hrad Bran je znám tím, že se zde setkáte s velkým množstvím turistů, neboť patří mezi jeden z nejatraktivnějších turistických cílů v Rumunsku. To lze přičítat i jeho pověsti spojené s postavou Drákuly.

Toto místo představuje skvostnou ukázku gotické architektury a nabízí fascinující pohled do historie této části světa. Pokud máte rádi hradní romantiku a historické legendy, pak je Bran určitě místem, které byste měli navštívit.

Na výsluní se hrad Bran dostal v roce 1920, kdy se stal rezidencí tehdejšího panovníka Rumunského království. I přes jeho značnou devastaci a dlouhou dobu neudržovaný stav budovy se stala jeho obdivovatelkou Marie Rumunská. Díky jejímu zájmu prošel hrad ohromnou rekonstrukcí a znovu získal svou původní malebnost. Nicméně v roce 1948, s nástupem komunistů, přišla jejich touha konfiskovat veškerý majetek, včetně hradu Bran, jeho tehdejším vlastníkům.

Teprve v roce 2009, po mnoha komplikacích v restitučním procesu, byl hrad Bran vrácen do rukou legitimních dědiců původních vlastníků. Těmi byli členové Habsburského rodu, arcivévoda Dominik a jeho sestry baronka Maria Magdalena z Holzhausenu a Alžběta Sandhoferová. Otevřeli hrad veřejnosti a dnes tam můžete navštívit velkolepé muzeum.

Zdroj: The Independent